Rockeři i klubbeři, spojte se

Vydáno: 14.02.2005 00:00 v sekci Recenze - Karel Veselý | foto: facebook interpreta

LCD Soundsystem se mohou chlubit statusem undergroundových miláčků kritiky. Po sérii vynikajících singlů se konečně dostalo i na dlouhohrající album, které má katapultovat je, The DFA i celou disco-punkovou scénu do nadoblačných výšin. Jeden disk nového materiálu doplňuje druhý disk se sebranými singly.

9/10

LCD Soundsystem - LCD Soundsystem

Celkový čas: 47:10 + 53:27

Skladby: CD1 - Daft Punk Is Playing At My House, Too Much Love, Tribulations, Movement, Never As Tired As When I’m Waking Up, On Repeat, Thrills, Disco Infiltrator, Great Release / CD2 - Losing My Edge, Beat Connection, Give It Up, Tired, Yeah (Crass Version), Yeah (Pretentious Version), Yr City's A Sucker

Vydavatel: EMI

Jednou z nejzajímavějších současných hudebních scén je rozhodně disco-punk. Původně čistě newyorská vlna navazující na začátek 80. let a snahu kapel jako Blondie nebo Gang Of Four spojit výbušnost punku a tanečnost disco music se pomalu začíná šířit světem a zaplavovat taneční parkety. Jak to už v dnešním popu bývá, pro vývoj scény nejsou důležité ani tak kapely jako The Rupture, Radio 4, Out Hud nebo ##!!!###, nýbrž producenti, kteří dodávají finální zvuk nahrávky. V tomto případě za úspěchy zmíněných kapel (ať už přímo nebo jen jako inspirátoři) stojí producentská dvojice The DFA - jmenovitě Tim Goldsworthy a James Murphy. Druhý jmenovaný je zároveň jediným stálým členem projektu LCD Soundsystem, a pokud někdo má právo kázat o disco-punku, pak je to právě on. Tento měsíc LCD Soundsystem po sérii vynikajících singlů konečně vydali velké album. Velké nejen rozsahem a kvalitou, ale hlavně významem.

James Murphy alias LCD Soundsystem na sebe upozornili už prvním singlem "Losing My Edge". Murphy na něm předvedl všechno, co z LCD (potažmo DFA) dělá jednu z nejzajímavějších kapel současnosti. Mistrný mix funkových kytar, těžkého tanečního spodku a hlavně Murphyho geniální lamentace stárnoucího hudebního fanatika, který tráví svůj veškerý čas nad raritními nahrávkami svých miláčků. Singl se stal undergroundovou senzací a podobně jako "House Of Jealous Lovers" The Rapture nebo "Me And Guilliani Down The Waterfront" od ##!!!### ohlásil disco-punkovou vlnu. Murphy pak další dva roky servíroval svým posluchačům chuťovky v podobě singlů jako "Give It Up", "Beat Connection" nebo loňské bomby "Yeah" a připravoval je na dlouhohrající album, které konečně přišlo v únoru letošního roku. To už byl label DFA pod patronací velké firmy EMI, u které započala druhá etapa dvojice Murphy a Goldsworthy. Nejprve bombastickým způsobem shrnutím své tvorbu na trojCD "The DFA - Compilation 2", podobným stylem pak vychází i bezejmenný debut LCD Soundsystem. Vedle jednoho disku nového materiálu přináší i druhý disk shromažďující jejich dosud vydané singly.

Spojení rocku a taneční hudby samozřejmě není tak revoluční, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vezměte si třeba klasický funk (Parliament, Kool&The Gang), kterému nikdy nedělalo problémy hrát k tanci. I v 80. letech to bylo poměrně bežné spojení, ale díky pověsti disca se stylové nůžky pomalu začínaly rozevírat. Kytary a tanec najednou přestaly jít k sobě a rockeři začali nenávidět klubbery a naopak. The DFA a LCD Soundsystem nedělají nic jiného, než že se snaží oba tábory znovu usmířit. Desku otevírá aktuální singl "Daft Punk Is Playing At My House", ve kterém uslyšíte mírně upravený motiv ze "Superfreak" Ricka Jamese (známější z "Can't Touch This" MC Hammera), jednoznačný to odkaz na doby, kdy disco a rock vzájemě budovaly klubová impéria slasti. Podobně jako "Tribulations" je "Daft Punk Is Playing..." čistá radost ze šlapající hudby, nakažlivá melodie a beat volající na parket. "Movement" zase představuje punkovějšího Murphyho, ironizujícího celou disco-punkovou vlnu. "Too Much Love" je experimentální disco, "Great Release" zase mohutný analogový ambient ala Brian Eno. Poslední chuťovku jsem si nechal nakonec. "Never As Tired As When I'm Waking Up" je dechberoucí mix Beach Boys, Beatles a současných britských kytarovek s lehkým nádechem melancholie. Pravděpodobný další singl a dost možná i velký hit.

LCD Soundsystem byli donedávna jen singlovou kapelou a s každým dalším dvanáctipalcem jejich sláva rostla a rostla. Když posloucháte album, nevyhnete se pocitu, že singly byly přece jenom o něco lepší. Jakkoliv je první disk výborný a Murphy se snažil, aby zněl opravdu jako dlouhohrající album, skladby na něm blednou před těmi na disku bonusovém. Počínaje "Losing My Edge", jedním z nejlepších singlů posledních pěti let, až po dvě verze bezmála desetiminutové "Yeah!", kde se rytmická kadence stupňuje až k raveovému šílenství. Tady Murphy překračuje hranice všech žánrů, klaní se jedinému bohu, kterým je pro něj nekonečné a nakažlivé groove.

Murphymu je čtyřiatřicet let, viděl přicházet a odcházet styly a vlny, byl DJem, zvukařem, hrál na kytaru a LCD Soundsystem jsou logicky spojením všech jeho dosavadních zkušeností s hudbou. Debut LCD je chytrý, taneční a zároveň provokující, což jsou tři přívlastky, které zároveň dokáže pokrýt jen velmi málo hudebníků. Těžko říci, jaké publikum na ni zabere. Rockerům možná bude vadit beat, klubberům zase kytary a nebo to prostě všechno hodí za hlavu a budou tancovat jako pominutí v jedné velké "Beat Connection".

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tame Impala - Deadbeat 7/10
Recenze: Tame Impala se na "Deadbeat" v pravidelném tepotu taneční elektroniky poněkud vytrácejí Kevin Parker se znovu pouští za hranice toho, co si pod zvukem Tame Impala běžně představujeme. Projekt, kdysi ukotvený v neo-psychedelii, postupně nasákl r'n'b, popem i elektronikou, aniž by přišel o svou barevnost a typické kouřmo.... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 50. týden 2025
David Guetta, Teddy Swims a Tones And I si společně podmanili český éter Týden před Vánocemi zatím českým žebříčkům kralují jiné hity než ty sváteční. Do čela rádiového přehledu se dostali David Guetta, Teddy Swims a Tones And I zásluhou "Gone Gone Gone", na prvním místě pořadí digitálních... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 09:00 v sekci Novinky | České hitparády
Vánoce v O2 areně, O2 arena, Praha, 16.12.2025
Naživo: Ani slavná jména nenalákala. "Vánoce v O2 areně" přitáhly jen srdcaře Týden před Vánocemi se známé tváře popu spojily se symfonickým orchestrem a Kühnovým smíšeným sborem v pražské O2 areně. Účinkovali Tomáš Klus, Michal Horák, Jiří Korn, Václav Neckář, Martina Pártlová, Eva Burešová a... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 20:00 v sekci Naživo
Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure
Nové desky 49/2025 - od limitky Andyho Bella přes reedice Blur či Pink Floyd po živák The Cure Konec roku se blíží, a tak nejspíš dorazila i poslední várka zajímavých nahrávek. Minulý pátek ještě stihl vyjít třeba živák The Cure, novinka od noiserockových Health, sběratelská limitka Andyho Bella z Erasure, soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 17:30 v sekci Novinky | Nové desky
Divokej Bill, Lucerna, Praha, 15.12.2025
Naživo: Lucernou se díky Divokýmu Billovi přehnala "Tsunami". Nechyběla ale ani koleda Úvalská skupina Divokej Bill si před Vánocemi nadělila tři speciální koncerty pod jednoduchým názvem "Tři jsou víc než nic". Pražská zastávka navíc dostala nečekaný bonus - v ten samý den se Štěpán Karbulka stal poprvé otcem,... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 13:31 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Taylor Swift zopakovala americký úspěch a "Despacito" spadlo až za hit Cardi B (14.09.2017 21:21)
- Nové desky 35/2017 (04.09.2017 06:14)
- LCD Soundsystem po čtyřech letech ožijí a slibují nové album (06.01.2016 10:29)
- Audio: LCD Soundsystem po rozpadu nadělují vánoční song (01.01.2016 21:31)
- Naživo: Osmibitová roztancovaná noc ze Smíchova (07.12.2012 12:55)
- Srdce LCD Soundsystem vystoupí s MIDI LIDI v MeetFactory (20.11.2012 19:00)
- Video: LCD Soundsystem - Live Alone (Franz Ferdinand cover) (31.12.2011 10:43)
- LCD Soundsystem připomenou poslední koncert živákem (19.04.2011 14:19)
- LCD Soundsystem půjdou na jaře do hudebního důchodu (08.02.2011 11:36)
- Nové desky pro 4. týden (23.01.2011 05:00)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe