Jak pečovat o vinylové desky

12.02.2024 20:01 - Tisková zpráva | foto: wonder-ai.com

Uvažujete, že byste začali sbírat gramodesky, nebo již nějakou sbírku máte? Vznikly koncem 19. století. Postupem času úměrně s vývojem technologií jejich obliba upadala, ale nyní zažívají renesanci. Gramofonové desky nepatří do času minulých, ale stále více se stávají součástí světa dnešního. Aby se ani vaše sbírka gramodesek nestala minulostí, je třeba o ni pečovat. V tomto článku se podíváme na pár tipů, jak správně s vinylovými deskami zacházet.

Úschova

Správné skladování a úschova desek je naprosto klíčová. Méně nároční sběratelé si vystačí s jednoduchými úložnými systémy. Papírové krabice, dřevěné regály nebo kožený kufr, gramodesky se mohou ukládat zkrátka tam, kde se na ně nebude prášit a budou ve stabilních teplotních podmínkách. Ti náročnější si pořídí speciální úložiště určené pro gramodesky. Může se jednat o speciálně navržené police nebo úložné boxy vyrobené přímo pro desky.

Důležité je desky skladovat ve vertikální poloze, takzvaně nastojato. Zamezíte tím zbytečnému tlaku na desky, které by se pak mohly pokroutit nebo dokonce zlomit. Velmi důležité jsou také teplotní a vlhkostní podmínky. Vhodná teplota pro úschovu desek je mezi 18 a 21 °C, přičemž pro dlouhodobé skladování se doporučuje teplota nižší a to mezi 7 a 10 °C. Co se týče vlhkosti vzduchu, vhodná je relativní vlhkost mezi 45 a 50 %. Příliš vlhka deskám uškodí, takže rozhodně je neskladujte někde ve sklepě.

Velkým nepřítelem je pro gramodesky přílišné teplo. Zabraňte tedy jejich kontaktu s přímým slunečním světlem a jinými tepelnými zdroji. Dalším nepřítelem je prach. Desky skladujte v původních obalech, z nichž se většina skládá z vnitřní a vnější části. Ta vnitřní je buď z antistatického plastu nebo papíru. Vnější obal je pak většinou z kvalitního kartonu. Největší průšvih jsou bezesporu škrábance. Díky nim už si záznam na deskách nemusíte vůbec přehrát anebo jen v šílené kvalitě.

Tip: Vystavili jste desku vysoké teplotě či přílišnému tlaku a zkroutila se? Můžete zkusit zoufalý pokus o její záchranu – dejte ji na chvilku mezi dvě rovné plochy a šetrně ji zapečte v troubě. Nutné je dodržet krátký časový interval, jinak o desku přijdete úplně. Pozor, toto je opravdu velmi neodborný způsob, jak se desku pokusit zachránit a děláte ho na vlastní nebezpečí!

Čištění a manipulace

Mastnota povrchu vinylových desek rozhodně neprospívá, proto bychom se měli vyvarovat saháním na její plochu holýma rukama a desky uchopovat pouze za jejich hrany. Prach, který při přehrávání způsobuje typické lupání a praskání, odstraníte z desek nejlépe speciálním kartáčkem s karbonovými štětinkami nebo se semišovým povrchem. Pokud nemáte speciální kartáče, lze použít houbičku vlhčenou v destilované vodě. Velmi jemně a krouživými pohyby po celé ploše desky odstraníme prach. Pro pokročilé a důkladnější čištění jsou k mání sofistikovaná zařízení, jako jsou speciální manuální nebo automatické pračky na desky a k nim určené chemické prostředky.

Proč jsou gramodesky stále oblíbené?

Nejoblíbenějším způsobem poslechu hudby je poslech on-line nahrávek nebo nahrávek z mp3 přehrávačů. Poslech z CD přehrávačů je sice mírně na ústupu, ale i to patří stále mezi oblíbené způsoby poslechu hudby.

Vinylové desky poslouchají opravdoví hudební fajnšmekři. Jejich poslech je vždy dá se říci rituálem. Od vytažení LP z obalu přes čištění a samotné položení na gramofon, přičemž o gramofonech samotných by šla napsat celá obsáhlá kniha. Hlavním důvodem obliby gramodesek je ale vynikající kvalita zvuku. Digitalizovaný a komprimovaný zvuk z on-line přehrávačů nemá zkrátka vlastnosti zvuku vzniklého pomocí drážek gramodesek, z nichž se šíří pomocí reproduktorů do okolního prostředí. Gramodeska umožňuje zachytit takové nuance zvuku, jaké digitální záznam přes všechny své výhody neumí.

Ať už je důvod vašeho zájmu o gramofonové desky čistě sběratelský nebo máte rádi kvalitní hudbu, péče o ně je naprosto stěžejní pro zachování jejich zvukové i materiální hodnoty. Proto se o ně pěkně starejte a desky se vám odmění.

Přejeme krásný zážitek z poslechu!


DOPORUČENÉ ČLÁNKY